Kakkosetapin vihjeenä oli saunavihta, joka antoi vinkin lehtikuviosta. Angelika on Niina Laitisen suunnittelema kaunis lehtipitsinen malli, joka neulotaan varresta varpaisiin. Etapista muodostui aikamoinen pikataival, sillä ensimmäiseen etappiin verrattuna Angelika on nopea neulottava.

Ohje julkaistiin lauantaina 16.1. kello 15.00 ja ensimmäiset raportoivat valmiista sukkapareista jo puoli kymmenen aikoihin illalla. Nopeus jaksaa kyllä ihmetyttää.





Suosittu sukkasuunnittelija Niina kertoi #Latupartiossa (virtuaalinen Sukka-Finlandian neuletapaaminen) mallin synnystä ja työstään suunnittelijana. Ajatella, että Niina on välttynyt tähän asti viertuaalisista tapahtumista, hän oli ensimmäistä kertaa zoomissa. Hän halusi jatkaa edellisen Sukka-Finlandia mallinsa Ingridin tyyliä. Malli on saanut kiitosta ja ”taattua Laitistyyliä”, lisäksi kuin sattuman oikusta malli on mukavan nopea, ensimmäisen etapin Roihun jäljiltä. Kiitos Niina ohjeesta!

Lisää Angelikoista blogeissa:
Kakkosetappi päättyy torstaina 28.1. kello 12.00, jolloin seuraava etappi, kolmonen, julkaistaan.
Tulostaulukkoa voi seurata täältä.